środa, 20 maja 2015

Kuchenna rewolucja czyli pyszny kaszkowiec.

Wczorajszego dnia mając ochotę na coś słodkiego, pomyślałem że zamiast biec do sklepu po kolejne małe opakowanie ciasteczek, za które zapłacę majątek - dobrym pomysłem na coś pysznego i taniego będzie kaszkowiec.
Jak go przygotować?, podaje przepis.


1 litr mleka
1 szklanka kaszki manna
4 płaskie łyżki stołowe kakao
1 kostka margaryny
Półtora szklanki cukru

Opis przygotowania.

Mleko wlewamy do garnka, grzejąc na średnim ogniu, wkładamy całą kostkę margaryny, dosypując od razu 4 płaskie łyżki stołowe kakao, oraz półtora szklanki cukru i wszystko mieszamy aby się rozpuściło i aby z kakao nie powstały grudki.
Celem szybszego rozpuszczenia się margaryny w mleku, należy je obracać (możemy pomóc sobie łyżką), w tym samym czasie tak jak wspominałem, przez cały czas mieszając całą zawartość, aby cukier jak i kakao dokładnie się rozpuściły.
Po rozpuszczeniu się składników, zwiększamy płomień ognia aby doprowadzić do zagotowania się mleka, gdy mleko zacznie się już gotować zmniejszamy płomień do minimum, lub go na chwilkę wyłączamy (w razie gdyby mleko zaczęło się unosić) i wsypujemy powoli zawartość szklanki z kaszą manna jednocześnie energicznie mieszając, tak długo dopóki cała zawartość znajdująca się w garnku zacznie gęstnieć.
Po tej czynności, pozostawiamy garnek na wyłączonym już palniku na okres około półtorej minuty aby substancja mocniej zgęstniała, po tym krótkim czasie sprawdzamy czy dość mocno zgęstniało, po czym wlewamy całą zawartość do wcześniej przygotowanej blachy (najlepiej okrągła), po zalaniu blachy całą zawartością garnka, pozostawiamy całość w spokoju na około 10-15 minut, po tym czasie wystawiamy na balkon lub na parapecie przy uchylonym oknie aby szybciej ostygło, celem włożenia już chłodnego ciasta do lodówki.
Posiłek będzie najlepszy do spożycia po około 7-8 godzin, które powinien odstać w lodówce.

Wszystkim życzę smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz